Miasto - plaża - port

  

        Nasz region z najlepszej strony!

      Ustaw lezak.pl jako stronę główną:

<KLIKNIJ>

Co można znaleźć na plaży w Jastarni...

Kliknij, aby zobaczyć powiększenie zdjęciaJastarnia jest położona w środkowej części Mierzei Helskiej. Odległość od końca mierzei, na którym znajduje się miasto Hel, wynosi 13 kilometrów a od Władysławowa, z którego "wychodzi" 22 kilometry. Gmina Jastarnia skupia około czterech tysięcy mieszkańców i jest położona na obszarze ośmiuset hektarów. W jej granicach administracyjnych znajdują się trzy miejscowości, utworzone w okresie międzywojennym a mianowicie: dawna wieś rybacka Kuźnica, kurort Jurata oraz oczywiście Jastarnia.

Jastarnia jaką możemy ją oglądać teraz, to przede wszystkim dobrze rozwinięte miasto turystyczne. Dobrze rozwinięta baza noclegowa, złożona z kwater prywatnych o różnym standardzie, hoteli i pensjonatów oraz bogaty wachlarz barów i restauracji zadowoli każdego nawet najbardziej wymagającego wczasowicza.

Widać też starania o to by Jastarnia stała uzyskała profil uzdrowiskowy. Kliknij, aby zobaczyć powiększenie zdjęciaJuż teraz, spora cześć pensjonatów, ośrodków wczasowych i hoteli jest wyposażona w urządzenia służące do rekreacji oraz do wszelkiego rodzaju zabiegów zdrowotnych. Przykładem, może być tutejszy "Dom Zdrojowy", działający już od wielu, wielu lat. Tutejszy klimat, powiązany z różnego rodzaju zabiegami może działać leczniczo na wiele schorzeń.

W Jastarni znajdują się dwa muzea. Pierwsze z nich to Muzeum Rybackie Juliusza Strucka, znajdujące się przy ulicy Mickiewicza. Można znaleźć tu ekspozycję sprzętu gospodarstwa domowego, narzędzia używane przez rybaków oraz zrekonstruowaną izbę rybacką z początków XX wieku.

Można tu też zobaczyć ciekawą Kliknij, aby zobaczyć powiększenie zdjęciaekspozycję sprzętów wyłowionych przez tutejszych rybaków z morskich odmętów.

Drugim muzeum, jest "Chata Rybacka" znajdująca się w samym centrum miasta, przy ulicy Rynkowej 10. Ta oryginalna chałupa z końca XIX wieku, jest nie lada kąskiem dla miłośników historii. Znajdujące się wewnątrz eksponaty pochodzą nawet z XV wieku.

Warto zwrócić uwagę na samą budowę chałupy do której wykorzystano drewno z rozbitych statków. Specjalny patronat nad tym muzeum sprawuje Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie.

Szczególnym obiektem który odzwierciedla typowy dla tego Kliknij, aby zobaczyć powiększenie zdjęciaregionu, morski charakter, jest niewątpliwie kościół pod wezwaniem Nawiedzenia N.M.P. Nad wejściem do kościoła, została umieszczona busola a przy jednej ze ścian została usadowiona mała łódź w której znajduje się replika figurki Matki Boskiej Swarzewskiej.

Elementem który szczególnie rzuca się w oczy, jest ambona wykonana w kształcie łodzi rybackiej. Dookoła niej "szaleją" morskie fale tak realistyczne, że nie można od nich oderwać wzroku.

Koło ulicy Szkolnej, znajduje się kapliczka Świętej Rozalii. Wybudowana została w 1873 roku i jest świadectwem pamięci o ofiarach dżumy która szalała tu w latach 1707 - 1711.

Miasto z portem rybackim, nie może przecież się Kliknij, aby zobaczyć powiększenie zdjęciaobyć bez latarni morskiej... Jastarnia posiada małą, trzynastometrową latarnię usadowioną na betonowym cokole. Jest sterowana automatycznie i nie można ją zwiedzać. Ma wygląd stalowego walca i jest pomalowana naprzemiennie, w białe i czerwone pasy.

Nasz port jest doskonałą przystanią zarówno dla żeglugi pasażerskiej jak i rybackiej. Położony jest od strony zatoki Puckiej, co daje w rezultacie bardzo dobre połączenia morskie z Puckiem i Gdynią. Wejście do Portu ma ponad sześćdziesiąt metrów szerokości i około pięciu metrów głębokości. Port może przyjąć jednostki pływające o zanurzeniu nie przekraczającym trzech i pół metra. W północno - zachodniej cześć portu, znajduje się wyciąg kutrowy i warsztat mechaniczny. Tu też często spotkać można kutry rybackie wyciągnięte z wody do celów naprawczo restauracyjnych.

Sam port z pewnością zaspokoi potrzeby Kliknij, aby zobaczyć powiększenie zdjęciaamatorów sportów wodnych... Jest doskonałą bazą dla "nocowania" wszelkiego rodzaju motorówek, jachtów oraz innych sprzętów wodnych. Sama miejscowość już przed II wojną światową była znana z ośrodków szkoleniowych żeglarzy...

Na plaży w Jastarni, zobaczyć można jeden z pięciu bunkrów, które są pozostałością po umocnieniach z września 1939 roku. Kolejne zobaczyć można na wydmach, między torami a morzem, koło kempingu "Maszoperia" oraz we wschodniej części Jastarni, w lesie na wysokości Ośrodka Telekomunikacji Polskiej.


- - - - - - - - -|           24406 wejść na stronę od 01.03.2005          | - - - - - - - -

Karwia|Ostrowo|Jastrzębia Góra|Chłapowo|Władysławowo|Chałupy|Kuźnica|Jastarnia|Jurata|Hel|Swarzewo|Puck|Rewa|Gdynia|Strzelno

Strona powstała we współpracy z wladek.pl | Fotografie: 0-504-800-800 | Copyright 2005 LEZAK.pl | Kontakt: reklama@wladek.p